OMG, LOL i FYI trafiają do słownika

Na łamach strony internetowej CNN ostatnio poinformowano o tym, że akronimy internetowe OMG, LOL oraz FYI znalazły się w najnowszej edycji słownika renomowanego wydawnictwa Oxford. Tym samym zyskały status oficjalnie rozpoznawanych słów.
OMG (oh my God), LOL (laughing out loud) oraz FYI (for you information) to jedne z najpopularniejszych skrótowców, jakie powstały na potrzeby komunikacji w Internecie. Niemniej przeniknęły one także do codziennego języka mówionego i do tekstów drukowanych. Teraz, gdy znalazły się w jednym z najistotniejszych słowników języka angielskiego, stały się formalnie uznanymi słowami.

Kiedy dany wyraz zasługuje na to, aby trafić do słownika?

Na to pytanie odpowiada Graeme Diamond – redaktor naczelny nowego słownika:

Należy wykazać, że jakiś wyraz jest w użytku od dłuższego czasu i co najważniejsze, jest powszechnie używany i rozumiany.

Kolejnym nowym słowem w słowniku Oxford jest termin WAG — ukuty ze słów “wives and girlfriends” — odnoszący się do żon i partnerek piłkarzy. WAG zostało użyte po raz pierwszy w artykule prasowym w 2002 roku, ale od tamtego czasu zrobiło niebywałą karierę.

Ciekawe co z pozostałymi równie popularnymi w Internecie skrótowcami… Czy uważacie, że powinny one zyskać formalny status czy raczej byłoby to zaśmiecanie słowników?

Dla przypomnienia polecam Wam także dwa moje wpisy:

2 komentarze
  1. Pszetfurnia
    • mrtom

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.