E-czytanie po angielsku

Najpierw pojawienie się komputerów, potem czytników elektronicznych zrewolucjonizowało sposób odbioru tekstów pisanych. Autorem niniejszego tekstu jest Piotr, który na przykładzie czytnika Kindle (którego sam jestem zadowolonym użytkownikiem) przedstawia, w jaki sposób technologia “elektronicznego papieru” ułatwia, przyspiesza czytanie tekstów obcojęzycznych. Czytanie po angielsku może być naprawdę przyjemne!
Jeszcze nie tak dawno, aby sprawdzić znaczenie nieznanego słówka w obcym języku, trzeba było brać do ręki gruby jak cegła słownik i tam pracowicie przedzierać się przez tysiące haseł, alfabetycznie szukając właściwego.

Jeśli zmagałeś się z trudnym tekstem i z dużą ilością słów do sprawdzenia, trzeba było liczyć się z dużą stratą czasu.

Gdy potem pojawiły się słowniki komputerowe i słowniki online, to było jak przesiadka z konnego wozu do sportowego samochodu. Posługując się słownikiem cyfrowym wystarczy wpisać szukany wyraz, aby komputer w mgnieniu oka podał jego znaczenie.

Wciąż jednak czytając angielską książkę, musisz mieć przy sobie włączony komputer. W przypadku słowników online konieczny jest też dostęp do Internetu.

Czytanie anglojęzycznego tekstu na czytniku Kindle to kolejny wielki krok do przodu i spora oszczędność czasu. A przede wszystkim ogromna wygoda.

Po pierwsze. Słownik masz zawsze ze sobą. Jeśli zabierasz gdzieś ze sobą Kindle, to automatycznie zabierasz także zainstalowany tam słownik. Czy czytasz na plaży, czy w kawiarni, bez kłopotu sprawdzisz znaczenie każdego trudnego wyrazu, nie dźwigając papierowego słownika, czy laptopa w plecaku.

Po drugie. Nie ma już nawet potrzeby, aby gdziekolwiek wpisywać słówko, aby dowiedzieć się co ono znaczy. Czytając tekst, postaw tylko kursor przy wyrazie, którego nie rozumiesz, a Kindle pokaże jego znaczenie. Nie musisz także opuszczać czytanej strony, bo objaśnienie wyrazu pokaże się jako dodatkowa warstwa informacyjna nad czytanym tekstem.

Kindle wyświetla znaczenie wyrazu na jeden z dwóch sposobów:

1. Definicja krótka i szybka

Gdy postawisz kursor przy słowie, które chcesz sprawdzić, Kindle pokazuje u dołu lub u góry ekranu skróconą definicję, a właściwie kilka pierwszych linijek objaśnień. To w większości wypadków pozwoli Ci zorientować się w znaczeniu słowa, zrozumieć kontekst i kontynuować czytanie.Wystarczy teraz, że naciśniesz klawisz Back i definicja zniknie z ekranu. Zwróć uwagę, że przez cały ten czas pozostajesz na stronie, którą czytałeś do tej pory. Posłużenie się słownikiem w bardzo niewielkim stopniu wpływa więc destrukcyjnie na proces czytania i Twoją koncentrację na tekście.

2. Definicja pełna

Jeśli definicja skrócona Ci nie wystarcza, możesz sprawdzić pełne znaczenie danego terminu. Naciskając środkowy przycisk Kontrolera Nawigacji uaktywniasz małe menu z już domyślnie zaznaczoną opcją “full definition”. Naciskasz jeszcze raz i wyświetlasz pełną definicję słowa.

Tym razem jednak oznacza to opuszczenie strony czytanego tekstu i przejście na stronę słownika. Jeśli słówko posiada wiele znaczeń i definicja jest naprawdę długa, zajmująca wiele ekranów, nawigujesz miedzy nimi bocznymi klawiszami Kindle.

Znowu wystarczy jednak, że raz naciśniesz klawisz Back, a natychmiast opuścisz słownik i wracasz do swojego tekstu dokładnie w tym miejscu, gdzie przerwałeś czytanie.

Ergonomia pracy jest zachowana.

Dostępne słowniki

Kindle przychodzi z preinstalowanymi dwoma słownikami.

Pierwszym z nich jest The New Oxford American Dictionary, ustawiony jako słownik domyślny.

slownik-oxford

Jeśli wolisz, możesz zamiast niego używać słownika Oxford Dictionary of English, również wgranego już na czytnik przez Amazon.

Możesz też w każdej chwili zmienić słownik domyślny — w zależności od potrzeb — albo wgrać własny słownik.

Słowniki od Amazon to słowniki angielsko-angielskie. Idealne dla osób zaawansowanych w posługiwaniu się językiem, ale niekoniecznie najłatwiejsze dla początkujących.

Jeśli chcesz mieć na swoim czytniku także słownik angielsko-polski, możesz skorzystać z oferty bumato.pl, gdzie do bezpłatnego pobrania znajduje się właśnie taki angielsko-polski słownik na Kindle.

slownik-bumato

 

Kindle nie został zaprojektowany jako pomoc do nauki języka obcego. Większość jego użytkowników na świecie to ludzie, dla których angielski jest językiem ojczystym, a którzy dzięki słownikowi mogą po prostu sprawdzać znaczenie trudniejszych wyrazów.

A jednak mimo tego — a może właśnie dzięki temu — czytanie tekstów po angielsku na Kindle i wykorzystanie zainstalowanych słowników do swoich niecnych, edukacyjnych celów, jest bardzo komfortowe.

Zwłaszcza, jeśli po angielsku czytasz często i dużo.


Autorem tekstu jest Piotr Górski z serwisu Prezenty.pro, strony zawierającej propozycje prezentów. Wśród nich, także Kindle.

7 komentarzy
  1. Nexus
  2. Wojtek
  3. Krystian
  4. Robert - Świat Czytników
  5. Zibi
  6. Capitalism
  7. JustyśTakaSłodka

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.