To see a man about a dog – spotkanie w sprawie psa?

dogW tym wpisie, zgodnie z prośbą jednego z czytelników, zamierzam wyjaśnić znaczenie idiomu to see a man about a dog. Posłużyłem się nim we wcześniejszym wpisie na temat piwa. Wyrażenie to dzisiaj ma niewiele wspólnego z psem, ale zapraszam do lektury…
Innym wariantem tego idiomu jest to see a man about a horse. Generalnie rzecz biorąc jest to żartobliwa forma wyrażenia potrzeby nagłego, zazwyczaj krótkiego, wyjścia. Fraza ta jest używana, gdy mówiący nie chce ujawnić rzeczywistego powodu, dla którego chce opuścić towarzystwo. Obecnie przeważnie mówi się tak wychodząc do toalety lub po alkohol.

Najciekawszym jest jednak wyjaśnienie skąd wziął się ten idiom. Jak to zazwyczaj bywa w przypadku tego typu kolokwializmów, ciężko o jego pierwsze udokumentowane użycie. Etymologia frazy to see a man about a dog/horse oparta jest w znacznym stopniu na spekulacjach i źródłach, które niekoniecznie są tymi pierwszymi.

Niemniej, uważa się, że początkowo zwrot ten nie funkcjonował jako żartobliwy i oznaczał tyle, co postawienie zakładu w gonitwie psów lub koni. Pierwsze udokumentowane źródło, w którym można odnaleźć omawiany tu idiom datuje się na rok 1866, w którym opublikowano sztukę Flying Scud. W jednej ze scen bohater, chcąc wydostać się z kłopotliwej sytuacji, wypowiada następującą kwestię: “Excuse me Mr. Quail, I can’t stop; I’ve got to see a man about a dog.

Idiom to see a man about a dog zyskał na popularności w latach dwudziestych XX w. Był to okres prohibicji w USA i ponieważ picie alkoholu było zabronione, zwrot ten funkcjonował jako “sekretne” określenie na spożywanie wszelkich trunków. Można przypuszczać, że gdy idiom ten upowszechnił się w języku, a czasy prohibicji przeszły do historii, jego zakres znaczeniowy rozszerzył się.

4 komentarze
  1. Kuba
  2. J
  3. mrtom
  4. Miron

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.