Head shop – sklep z głową (?)

Head shop to kolejne anglojęzyczne określenie, które zyskuje na popularności w Polsce. Head shop to punkt sprzedaży detalicznej tzw. “dopalaczy“, czyli legalnych używek. A więc jest to nie tyle sklep z głową (jak sugeruje tytuł tego wpisu), ale raczej sklep (z produktami) na głowę.
Tego typu sklepy specjalizują się w sprzedaży akcesoriów związanych z konsumpcją narkotyków; głównie marihuany i innych “używek rekreacyjnych”. Ponadto head shop oferuje sztukę kontrkulturową, prasę i odzież.

Produkty, które można kupić w head shopie to bonga (fajki wodne), lufki, fajki, bibułki (bletki), maszynki do skręcania, wagi, kadzidła, zapalniczki, legalne środki odurzające, a także produkty mające sprawić, że wyniki testów na obecność narkotyków będą negatywne, przedmioty zwiększające doznania seksualne, wibratory itp.

Head shopy zaczęły powstawać w USA w latach sześćdziesiątych. W Polsce pojawiły się w roku 2008 pod szyldem sklepów z dopalaczami i wywołały wiele kontrowersji.

Innym określeniem na head shop jest smart shop. Wydaje mi się, że w Polsce terminy te funkcjonują zamiennie, ale smart shop to częściej jednak sklep ze środkami psychotropowymi (głównie w Holandii).

Z uwagi na to, że wiedzę swoją na powyższy temat opieram na źródłach anglojęzycznych, a temat zaproponował jeden z czytelników, będę wdzięczny, jeżeli wypowiedzą się w tej kwestii osoby mające doświadczenie z polskimi head shopami.

1 komentarz
  1. Ania Polak

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.