Najpopularniejsze słowa 2011 roku

Jak co roku, postanowiłem przedstawić Wam zestawienie najpopularniejszych słów, przygotowane przez Global Language Monitor. Zobaczcie, które słowa królowały na językach w 2011 roku.

Global Language Monitor przygotowuje swoje zestawienie w oparciu o analizę tekstów internetowych i drukowanych. Z przeprowadzonego badania wynika, że lista najpopularniejszych słów w 2011 roku wygląda następująco:
1. Occupy

Słowo to zostało liderem dzięki tzw. Occupy Movement, w który wpisuje się Ruch “oburzonych”. Popularność “okupowanie” zyskało także dzięki okupacji Iraku i tzw. “Occupied Territiries”.

2. Deficit

Deficyt stał się problemem rozwijających się krajów i uważam, że ma szansę na pierwsze miejsce na podium w przyszłym roku…

3. Fracking

Kruszenie odnosi się do szczelinowania hydraulicznego, które jest kontrowersyjną metodą wydobywania paliw kopalnych z dotychczas nieosiągalnych pokładów. Nie pytajcie o szczegóły…

4. Drone

To z kolei znaczy: “samolot zdalnie sterowany”. Wehikuły tego typu zyskują na popularności w trakcie militarnych działań rekonesansowych.

5. Non-veg

Danie podawane z mięsem

6. Kummerspeck

A to słowo angielszczyzna zawdzięcza językowi niemieckiemu. Odnosi się do nadwagi, nabytej w drodze obżerania się z powodów uczuciowych — sercowych, jak mniemam.

7. Haboob

Na tej pozycji znalazło się zapożyczenie z arabskiego. Nazywa ogromne burze piaskowe w południowo-zachodniej Ameryce.

8. 3Q

Tę cyfrowo-literową kombinację należy czytać jako “thank you”. Angielski zawdzięcza ją komunikacji elektronicznej i.. Chińczykom, którzy zabronili rejestrowania jej w słownikach.

9. Trustafarians

Zamożna młodzież żyjąca na wzór pseudocyganerii. Słowo to używane jest przeważnie w kontekście zamieszek w Londynie.

10. (The Other) 99

(Pozostałe) 99 odnosi się do 99% obywateli zachodnich demokracji, których nie dotyczy wzrost zarobków, kojarzony z tymi osobami z grupy “the Top 1%”.

Tak oto wygląda tegoroczna lista. Pozostaje nam tylko czekać, co przyniesie kolejny rok. Może będą to słowa crisis, Euro (jako waluta i mistrzostwa piłkarskie) i… Polska?

A tu są słowa z lat poprzednich:

2010  2009

8 komentarzy
 1. Radek
 2. gregloby of Language|Exchange Project
  • mrtom
   • gregloby of Language|Exchange Project
 3. Miron
 4. mrtom
 5. Marta
  • mrtom

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.