Mówić o kimś, do kogoś i… przy kimś…

W Internecie panuje zwyczaj stosowania, głównie w komentarzach, znaku tzw. “małpy” przy bezpośrednim zwracaniu się do danej osoby. Na ile taka praktyka jest uzasadniona i przede wszystkim, czy jest to poprawne?
Symbol “@” , z angielskiego “at”, znaczy “przy”, “w” lub “na”. Powszechnie używany jest w adresach poczty elektronicznej, np.  użytkownik@nazwa.serwera.pl. Adres kowalski@serwer.pl stanowi swego rodzaju metonimię i można go odczytać następująco: “użytkownik Kowalski zarejestrowany na serwerze o nazwie serwer.pl”.

Częściowo użycie “@” przed pseudonimem adresata jest uzasadnione, ale jest to jednak modyfikacja znanego już w średniowieczu i renesansie zastosowania tego znaku pisarskiego. W łacińskiej ligaturze znak “@” oznaczał “ad” i był stosowany w celach handlowych przed adresem odbiorcy.

O ile zasadność pojawienia się “małpy” w adresie email jest wyraźna, to już przed samą nazwą użytkownika nie do końca; pseudonim nie jest adresem. Tak więc posługiwanie się “atą” w odpowiedzi na czyjś komentarz pozostaje jedynie kwestią umowną.

2 komentarze
  1. Lily
  2. mrtom

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.