Mikołaj Mikołajowi nierówny

Trzeci gość Scrooge'a z "Opowieści wigilijnej"

Trzeci gość Scrooge’a z “Opowieści wigilijnej”
Father Christmas, Saint Nicholas, Santa Claus lub po prostu Santa to określenia tej samej postaci, czyli Świętego Mikołaja, który w okresie Świąt Bożego Narodzenia przynosi prezenty.

Nie będę jednak zagłębiał się w aspekt kulturologiczny i nie będę pisał o tradycjach związanych z Mikołajem – skupię się przede wszystkim na stronie językowej.

Najczęściej stosowane imiona to Father ChristmasSanta Claus. Obecnie uznawane są za synonimy. Niemniej jednak Father Christmas jest powszechniejszy w UK, a Santa Claus w USA.

Boże Narodzenie zaczęto personifikować w XV w. (zabieg ten pojawia się w tekstach kolęd angielskich z tego okresu). Father Christmas początkowo występował pod imionami Old Father Christmas, Sir Christmas, a także Lord Christmas.

Nazwa Father Christmas pojawiła się w Wielkiej Brytanii ok. XVII w.  i wtedy zaczęto utożsamiać Święta z pogodnym staruszkiem. Wówczas jeszcze ubierał się on na zielono. Uznawano go za ducha dobrej zabawy i radości  (w Opowieści wigilijnej Dickensa Father Christmas pojawił się jako trzeci gość, który zabrał rano Scrooge’a do miasta).  Prezenty zaczął dawać dopiero w epoce wiktoriańskiej (XIX w.).

Father Christmas był inspiracją do powstania Santa Clausa w USA. Ten jednak ma swój rodowód w rzeczywistej postaci, tj. Świętym Mikołaju (Saint Nicholas) – był on biskupem Miry (dzisiejsza Turcja). Santa Claus jest zangielszczoną wersją holenderskiego Sinter Klaas. Dlaczego  Amerykanie zaadoptowali to słowo akurat od Holendrów? Dlatego że ci drudzy intensywnie kolonializowali Nowy Świat, a ich język silnie wpływał na angielski.

Kończąc ten świąteczny wpis, życzę wszystkim czytelnikom mojego blogu pogodnych Świąt Bożego Narodzenia! Niech w ich trakcie towarzyszy Wam ów siedemnastowieczny Father Christmas, jak i niech zajrzy pod Wasze choinki ten współczesny!

3 komentarze
  1. Ochman
  2. mrtom
  3. Mariusz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.