Facepalm — porażka…

Dzisiaj chcę poświęcić uwagę słowu, które cieszy się sporą popularnością — zwłaszcza w Internecie. Czym jest facepalm? Co znaczy i skąd się wziął ten wyraz?

Facepalm to jedno z tych słów, którego nie znajdziecie we współczesnych słownikach języka angielskiego. Oczywiście bez trudu można znaleźć definicje tego terminu w Internecie, ale wydaje się, że facepalm raczej nie wyszedł poza świat wirtualny.
Komunikacja w Internecie wciąż, w dużej mierze, pozostaje komunikacją pisaną. Ograniczenia wynikające z tej formy porozumiewania się sprawiają, że internauci za pomocą środków języka muszą rekompensować sygnały pozawerbalne.

Wraz z szeregiem wielu innych słów na pomoc przyszedł neologizm facepalm. Słowo to powstało z połączenia face (twarz) oraz palm (dłoń). Nazywa ono gest chowania twarzy w dłoniach (dłoni) jako wyraz zażenowania, odrazy, zawstydzenia. Facepalm funkcjonuje także jako po prostu określenie na żenującą sytuację, wydarzenie.

Na koniec można jeszcze wspomnieć, że nie jest to gest zarezerwowany dla internautów — doskonale znany jest także… szympansom.

3 komentarze
  1. Ja
  2. Jurgi
  3. Miron

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.