Dzieci najpierw poznają gramatykę

Badanie przeprowadzone przez Jill Lany wskazuje na to, że dzieci najpierw słuchają, poznają gramatykę, składnię języka, a dopiero później przyswajają słownictwo. Przekonajcie się, w jaki sposób poznaliście swój język ojczysty. Czy to dobra metoda na naukę języka obcego?
Z badania profesor z Uniwersytetu Notre Dame wynika, że w ciągu pierwszego roku życia dzieci wsłuchują się w język, śledzą szyk słów. Ta wiedza przydaje się od ok. 18 miesiąca życia, gdy dzieci zaczynają uczyć się słów.

– Dzieci nieustannie poszukują wskazówek językowych w kontekście i w dźwiękach – mówi prof. Lany.

Z badania wynika, że dzieci odnajdują zaskakujące wskazówki w ciągu dźwięków co do znaczenia określonych słów. Na podstawie samego przekazu dźwiękowego odróżniają części mowy, takie jak czasowniki i rzeczowniki.

Dla przykładu, w wieku 12 miesięcy dziecko uczy się, że określona fraza zawsze pojawia się przed inną określoną frazą. Lany ilustruje to przykładem “it’s a” — dziecko wie, że po tej konstrukcji musi pojawić się jakiś obiekt.

– Gdybym powiedziała: “Oh, look, it’s a dax”, możesz nie wiedzieć, czym jest “dax”, ale fraza “it’s a” pozwala dziecku zrozumieć, że jest to jakiś obiekt – wyjaśnia badaczka.

Identyfikowanie funkcji pewnych konstrukcji umożliwia dzieciom uczenie się znaczenia poszczególnych słów. Od około 15 miesiąca życia dzieci “rozszyfrowują” bardziej skomplikowane zależności składniowe.

Jill Lany podsumowuje, że przeważnie uważa się, że czas na gramatykę przychodzi po opanowaniu pewnego zasobu leksykalnego. W rzeczywistości, jak wynika z badania, wszystkie informacje odnośnie położenia poszczególnych wyrazów, fraz, zdobyte w pierwszym roku życia, wspomagają proces uczenia się słownictwa.

5 komentarzy
  1. Radek
    • mrtom
  2. Czesław Liebert
  3. Piotr
    • Marcin

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.