David Cameron i rządy rozbójników

Po trzynastu latach zakończyły się w Wielkiej Brytanii rządy Partii Pracy. 10 maja królowa Elżbieta II przyjęła dymisję Gordona Browna i powierzyła zadanie utworzenia rządu Davidowi Cameronowi.  Lider Partii Konserwatywnej został więc premierem. Od wyborów minął już ponad tydzień. W żadnym więc wypadku nie jest to wpis “newsowy”. Mam jedynie zamiar napisać kilka słów o nazwie partii Camerona. Dlaczego konserwatyści nazywani są torysami? Skąd wzięła się ta nazwa?
Nazwa Partia Konserwatywna (Conservative Party) istnieje od roku 1834, a sama partia istnieje od końca XVII w. Początkowo jej członkowie określani byli mianem Abhorrers (oburzający się). Byli oni przeciwni postulatom o ograniczenie władzy królewskiej. Następnie zaczęto ich nazywać Tories, a partię – Tory Party.

Słowo tory wywodzi się z irlandzkiego tóraidhe (współczesne tóraí). Znaczy ono tyle, co “banita”, “bandyta”. U podstaw tego rzeczownika znajduje się tóir (pościg), bo banici byli “ludźmi ściganymi”.

Początkowo wyraz tory odnosił się do irlandzkich buntowników i był określeniem pejoratywnym.  Nazywano tak przede wszystkim bandy partyzantów, którzy stawiali opór Oliverowi Cromwellowi (temu, który zabił Karola I i robiąc “porządek” w Irlandii dopuścił się ludobójstwa na katolikach).

Ze względu na brak jakichkolwiek uzasadnionych przesłanek odrzuca się hipotezę jakoby torysi zawdzięczali swoją nazwę wyspie Tory na północnym zachodzie Irlandii (nawiasem mówiąc, zamieszkiwana jest przez… 170 osób) i tym samym neguje się twierdzenie, że torysi to “irlandzcy chłopi”.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.