A czy ty jesteś OK?

Język angielski w dzisiejszych czasach jest bardzo modny. Do wielu języków trafiają liczne zapożyczenia. Także język polski bardzo chętnie czerpie z angielszczyzny. Ostatnio zauważyłem, że na popularności zyskuje kalka językowa “być OK”.
W języku angielskim funkcjonuje fraza, którą bezokolicznikowo można ująć jako “to be OK”. Dosłowne tłumaczenie na język polski to właśnie “być OK”.

I takie nieszczęsne tłumaczenie, mam wrażenie, coraz intensywniej rozprzestrzenia się w polszczyźnie. Najpierw przyjrzyjmy się znaczeniom i zastosowaniom angielskiego oryginału:

Are you OK for money? Masz dosyć pieniędzy?

He’s OK. Nic mu nie jest/ on jest w porządku.

It’s OK with me. Mnie to nie przeszkadza.

A: Are you hungry? Jesteś głodny?

B: No, I’m OK. Nie, jest w porządku.

Myślę, że powyższe przykłady doskonale obrazują znaczenie i zakres użycia konstrukcji “to be OK”.

Ostatnio natomiast przydarzyło mi się usłyszeć zwrot “jesteśmy OK”, co po angielsku można by wyrazić jako we are OK. W wersji angielskiej brzmi to dość naturalnie i jest sposobem wyrażenia faktu, że wszystko między rozmówcami jest w porządku, np. jakaś sprawa jest zakończona i obie strony uważają ją za załatwioną.

Tak “angielsko” poczułem się, gdy niedawno kupowałem bilet kolejowy u konduktora. Sytuacja wyglądała tak, że zapłaciłem mu za bilet, a on miał wydać mi resztę. Nie miał odpowiednich drobnych i tak oto do mnie rzecze: “Pan da mi złotówkę, a ja Panu 2 złote, dobrze?”. Ja się zgodziłem, dokonaliśmy transakcji i odpowiada mi: No to jesteśmy OK. W pierwszej chwili pomyślałem sobie, że w zasadzie nic nie mam do człowieka, więc chyba jest w porządku.. Ucieszyłem się, że i on ma takie same zdanie na mój temat. No tak – jesteśmy OK, bo się dogadaliśmy… Można się nawet poczuć dowartościowanym. Po promilu milisekundy jednak uderzyło mnie to, że facet ten zabrzmiał niczym Anglik, który nie do końca opanował idiomatykę języka polskiego. Pamiętam, że i wcześniej niejednokrotnie gdzieś słyszałem ten nienaturalny dla Polaka zwrot. Niestety nie jestem w stanie przypomnieć sobie tamtych sytuacji, ale it’s ok

A czy Wam też zdarzyło się być OK?

5 komentarzy
  1. Jon
  2. Paweł
    • mrtom
      • The thief of time
  3. Miron

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.