Wpływ dwujęzyczności na mózg

Umiejętność posługiwania się dwoma lub więcej językami daje wiele korzyści – nie tylko w aspekcie komunikacyjnym. Wyniki badań przedstawione w Psychological Science wykazały, że bilingualizm wpływa także dodatnio na układ nerwowy.
Znajomość dwóch języków sprawia, że nasze mózgi funkcjonują inaczej niż u osób jednojęzycznych. Dzieci szybciej rozwiązują problemy zawierające błędne podpowiedzi. Co więcej znajomość języka obcego, którego nauczyliśmy się nawet będąc nastolatkami wpływa na umiejętność czytania w rodzimym języku. Znając drugi język nie patrzymy już w ten sam sposób na czytane słowa.

Profesor belgijskiego uniwersytetu przeprowadziła badanie na grupie 45 studentów mówiących po holendersku, którzy nauczyli się angielskiego w wieku 14 – 15 lat.

Studentów poproszono o przeczytanie tekstów po holendersku, które zawierały kognaty, tj. wyrazy, które wyglądają podobnie i mają podobne znaczenie w holenderskim i angielskim (np. “sport”).  Ponadto badanym przedstawiono teksty, które nie zawierały słów pokrewnych.

Badacze obserwowali ruch gałek ocznych podczas czytania. Okazało się, że studenci, średnio, poświęcali osiem milisekund mniej na słowa, które występowały zarówno w ich rodzimym języku, jak i języku obcym.  Wyciągnięto wniosek, że mózg szybciej przetwarza słowa występujące w obydwu językach niż jedynie w języku ojczystym.

Kierowniczka projektu zauważa:

Najistotniejszym rezultatem badania jest to, że nawet gdy czytamy w języku ojczystym, to znajomość niedominującego języka obcego silnie na nas wpływa.

A jakie są Wasze spostrzeżenia? Czy wyniki tych badań znajdują potwierdzenie w Waszym doświadczeniu? A może posługujecie się więcej niż dwoma językami…

6 komentarzy
  1. fieloryb
  2. Piotr
  3. Jurgi Filodendryta
  4. mrtom
  5. Paweł
  6. pf

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.