Wi-Fi – jak wymawiać?

Przy okazji wpisu dotyczącego wymowy słowa delete poruszone zostało zagadnienie właściwej wymowy określenia Wi-Fi. Postanowiłem temu zagadnieniu poświęcić oddzielny wpis. A więc jak należy wymawiać Wi-Fi?
Wi-Fi, jak przeczytamy w definicji, jest “zestawem standardów stworzonych do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych” (za: Wikipedia). Skrótowiec ten powstał od frazy “Wireless Fidelity”, co znaczy “bezprzewodowa wierność” – czyli nie znaczy w zasadzie nic.. ale mniejsza o to. Konstrukcję Wi-Fi, pod względem językowym należy rozpatrywać w sposób podobny do określenia Hi-Fi, które można uznać za lingwistycznego dziadka Wi-Fi, bo skrót ten pochodzi z lat 40 XX w. Oznacza, generalnie rzecz biorąc, urządzenie odtwarzające dźwięk. Kolejnym członkiem rodziny Wi-Fi i Hi-Fi może być także sci-fi (science fiction), które urodziło się w latach 50 XX w.

Słowo Hi-Fi z uwagi na swój wielodekadowy żywot zadomowiło się w języku i jego wymowa jest unormowana: /’haıfaı/ . Podobnie jest z sci-fi: /’saıfaı/.

Wi-Fi jest stosunkowo młode i rzeczywiście bywa różnie wymawiane. Niemniej jednak dominuje (i zapewne ostatecznie zwycięży) wymowa /’waıfaı/. Taka też wydaje się być popierana przez Wi-Fi Alliance – właściciela tego znaku towarowego.

Można jednak spotkać się z wymową, która moim zdaniem nie jest uzasadniona: /’waıfı/. Też Wam to brzmi trochę jak “żonka”? 😉 Wykształcenie się takiej wymowy wynika zapewne z faktu, że wyraz fidelity wymawiany jest jako: /fı’deletı/, gdzie mamy krótkie “i” po “f”. Potraktujmy jednak Wi-Fi jako odrębne słowo – nie ważne, czy fi pochodzi od fidelity, fiction, czy czego tam jeszcze… Sylaby “wi” oraz “fi” należy wymawiać jako /waı/oraz /faı/ – tym samym wymowa wymowa /’waıfaı/ wydaje się jedyną słuszną. Taką też podają słowniki.

W przypadku używania tego słowa w języku polskim nie dopatruję się błędu w wymawianiu tego słowa jako “wifi” (czyt. zgodnie z zapisem). Można je traktować jako bezpośrednio przeniesione z języka angielskiego i dostosowane do reguł wymowy, rządzących językiem polskim.

17 komentarzy
 1. Magda
 2. Jurek
 3. Tomasz
 4. Jurgi
 5. Radek
  • Michał
 6. mrtom
 7. Olga
  • mrtom
 8. Dyplom
  • Roman
   • ryszard
    • Roman
 9. Olga
 10. charlie
  • Roman
 11. AAA

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.