Układ klawiszy ma wpływ na język

Według lingwistów układ klawiatury, tj. określone rozmieszczenie liter wpływa na to, jak postrzegamy pewne słowa. Przekonajcie się sami, jak klawiatury QWERTY przyczyniają się do tego, że jedne słowa nam się podobają, a inne już nie.
W pewnym sensie brzmienie wyrazów może wiązać się z ich znaczeniem. Często dobieramy słowa, które według nas są nie tylko bardziej adekwatne semantycznie, ale i lepiej brzmią. Niemniej w dzisiejszych czasach w komunikacji coraz częściej posługujemy się słowem pisanym, a nie mówionym — słowem pisanym za pomocą klawiatury komputera.

Kyle Jasmin i Daniel Casasanto opublikowali artykuł, w którym utrzymują, że klawiatury typu QWERTY posiadają asymetryczny układ (więcej liter z lewej strony niż z prawej), który sprawia, że słowa składające się głównie z liter po prawej stronie mają “bardziej pozytywny wydźwięk”, tj. są bardziej “lubiane”. Uzasadniają to tym, że przeciętni użytkownicy szybciej odnajdują właściwe litery z prawej strony klawiatury i tym samym, wyrazy zawierające te właśnie litery zyskują większą przychylność w podświadomości piszących. Granicę lewej i prawej części klawiatury wyznaczają litery “T”, “G” i “B”.

W pierwszym eksperymencie badacze poddali analizie wykaz 1000 słów w językach angielskim, hiszpańskim i holenderskim. Porównali stopień pozytywnego ich postrzegania z rozmieszczeniem składających się na nie liter na klawiaturze. Co prawda różnice nie były znaczące, ale jednak okazało się, że te “prawostronne” wyrazy miały bardziej pozytywny wydźwięk niż te “lewostronne”. Natomiast gdy zestawiono ze sobą nowsze słowa, to już różnice były bardziej znaczące (klawiatura QWERTY została wprowadzona w 1968 r.).

W kolejnym eksperymencie 800 maszynistek miało zdecydować, czy wymyślone słowa brzmią pozytywnie czy negatywnie — zależność pomiędzy prawą a lewą stroną klawiatury znowu potwierdziła się.

Badacze jednak zastrzegają, że oczywiście znaczenie dosłowne poszczególnych słów odgrywa decydującą rolę, aczkolwiek ujawnia się pewien związek pomiędzy odbiorem (i doborem) słownictwa a umiejscowieniem poszczególnych liter na klawiaturze.

W badaniach nie uwzględniono jednak tego, czy osoba pisząca jest lewo- czy praworęczna. Być może nie ma to znaczenia. Autorzy publikacji zamierzają poddać badaniu inne układy klawiaturowe.

8 komentarzy
  1. TM
  2. rot
  3. Tłumaczenia
  4. Radek
  5. bernie
  6. Military English tester
  7. czytelnia
    • Radek

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.