Różne sposoby wyrażania różnych zamiarów

Dość długo nie poruszałem zagadnień gramatycznych. Dla tych, którzy się za nimi stęsknili postanowiłem opisać dzisiaj dwa zwroty, których używa się mówiąc o zamiarach. Te konstrukcje to be about to oraz be going to. Obie są często używane i może się wydawać, że nie ma między nimi różnic. Jednak różnice są i w określonych sytuacjach mogą być znaczące. Nieprawidłowe posługiwanie się tymi zwrotami  może wypaczyć intencje mówiącego.
Zarówno be about to, jak i be going to można “słownikowo” przetłumaczyć jako “zamierzać”. Po tym, co napisałem gwoli wstępu nie trudno domyślić się, że zamiar zamiarowi nie jest równy.

be about to – służy do wyrażenia tego, co mamy zamiar zrobić w danym momencie, teraz. Spójrzmy na kilka przykładów:

I’m sorry, sir, but I’m just about to close my shop – Przykro mi, ale właśnie zamykam sklep – skierowana do spóźnionego klienta odpowiedź sprzedawcy, który stoi przy drzwiach sklepu i właśnie wyjmuje z kieszeni pęk kluczy.

Look! The Browns are about to leave for holidays – Zobacz! Brownowie wyjeżdżają na wakacje – mówi wścibska sąsiadka do męża, widząc Brownów niosących walizki do samochodu.

be going to – służy do mówienia o planach, zamiarach, które są oddalone w czasie bardziej niż “dana chwila” (por. wyżej opisane sytuacje) choć odnoszą się do niedalekiej przyszłości, np.:

I’m going to study much harder this semestre – Zamierzam uczyć się dużo pilniej w tym semestrze.

I’m going to visit my grandparents next weekend – W przyszły weekend zamierzam odwiedzić dziadków.

W tym miejscu można jeszcze wspomnieć, że jeżeli chcemy powiedzieć o decyzji, którą właśnie podjęliśmy (np. pod wpływem impulsu), to wówczas używa się will, np.:

I’ll call John and tell him what you’ve just done – Zadzwonię do Johna i pwiem mu co właśnie zrobiłeś.

Ok, I’ll go with you but first I have to do something – Dobra, pójdę z tobą, ale najpierw muszę coś zrobić.

Mam nadzieję, że jeżeli ktoś nie zdawał sobie sprawy z wyżej opisanych różnic, to mój wpis rozwiał wszelkie wątpliwości.

5 komentarzy
  1. Jurgi
  2. Gabi
    • mrtom
      • Gabi
  3. Miron

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.