Much w zdaniu twierdzącym

W wielu podręcznikach do nauki języka angielskiego można się natknąć na regułę gramatyczną, która mówi, że much nie używa się w zdaniach twierdzących. Postanowiłem poświęcić uwagę temu zagadnieniu, ponieważ nie do końca jest to prawda.
Jak powszechnie wiadomo, w angielskim mamy trzy podstawowe kwantyfikatory na określenie dużej liczby/ilości czegoś: many, much, a lot. Many używamy z rzeczownikami policzalnymi, much z niepoliczalnymi, a a lot z jednymi i drugimi.  O ile w przypadku many sytuacja jest prosta, zajmijmy się much i a lot.

Czym różnią się zdania: I have much free time every day oraz I have a lot of free time every day? Gramatycznie zdania te są poprawne, ale w praktyce zdanie pierwsze jest niewłaściwe. Co innego: Do you have much free time every day? lub I don’t have much free time every day.

Tak więc, much nie używa się w zdaniu twierdzącym, przed rzeczownikiem lub gdy słowo “dużo” kończy zdanie — używa się a lot (of):

I eat a lot of chocolate.

My father drinks a lot of beer.

My friends talk a lot.

Ktoś może zapytać, a co z poprawnością zdania I spent too much money last night. W tym przypadku, mimo że jest to zdanie twierdzące much jest jak najbardziej na miejscu, a to dlatego, że too jest jego modyfikatorem — nie ma przecież wyrażenia *too a lot.

Kiedy jeszcze much w zdaniu twierdzącym jest dopuszczalne?

W zdaniach twierdzących much można używać, gdy następuje po nim czasownik zarówno z to, jak i bez to. Spójrzmy:

I had much to say during the lecture.

They much prefer big cars.

Much w zdaniach twierdzących często występuje także z intensyfikatorem very:

I very much regret you had to go to see her.

Pamiętajcie więc, kiedy używacie much, bo obecność tego słowa w zdaniu twierdzącym, przed rzeczownikiem, zabrzmi dziwacznie i nienaturalnie w uchu osoby anglojęzycznej.

5 komentarzy
  1. T.
  2. Miron
    • T.
  3. Miron
  4. mrtom

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.