Manager — to brzmi dumnie… i durnie!

W wolnorynkowej, goniącej za Zachodem Polsce praca na stanowisku kierownika to chyba jakiś obciach, a może nawet zakrawa na PRL. Co innego zajmować stanowisko managera — to powód do dumy.

W znakomitej komedii Stanisława Barei z lat siedemdziesiątych minionej epoki “Poszukiwany, poszukiwana” Pani tak wyjaśniła Marysi, czym zajmuje się Pan, tzn. mąż: “Mój mąż… Mąż z zawodu jest dyrektorem”. Gdyby Bareja kręcił film dzisiaj, to być może mąż z zawodu byłby “manadżerem”, proszę Marysi…
Słowo manager (też menadżer)  na tyle zadomowiło się w języku polskim, że nikogo nie dziwi i chyba mało komu przeszkadza. Sam nie mam większych obiekcji przeciwko nazywaniu kierownika menadżerem — zawsze to buduje autorytet, podnosi prestiż. W końcu np. menadżer sklepu to nie to samo co kierownik sklepu. Kierownikiem można być w przeciętnym GS-ie (nie uwłaczając nikomu), a nie w renomowanym dyskoncie spożywczym…

Zainteresowany rozpowszechnieniem określenia manager, postanowiłem przejrzeć oferty pracy i przekonać się, jakiego rodzaju menadżerem można być na naszym rodzimym rynku pracy. W krajach anglojęzycznych posada managera to nie byle co. Jeśli ktoś zna serial “The Office” i pamięta Garetha Keenana z brytyjskiej edycji, to zapewne pamięta, jak ten próbował się dowartościować, mówiąc o sobie, że jest “assistant manager” — faktycznie był tylko “assistant to manager”. Był także “team leaderem”, a gdy to było dla niego niewystarczające, mianował się na “office managera”. Prosta więc sprawa, że w Polsce manager musi brzmieć jeszcze dumniej.

Poniżej przedstawiam, wybrane przeze mnie i uznane za idiotyczne, nazwy stanowisk kierowniczych (zapożyczone rzecz jasna z angielszczyzny). Wszystkie te określenia oraz opisy (i ich nowomowa) pochodzą z polskich serwisów ogłoszeniowych. Oto kim można być, jeśli ma się odpowiednie kwalifikacje:

Category Manager

/kierownik kategorii/
Odpowiedzialny za zarządzanie asortymentem „non food” (jak AGD, Auto, majsterkowanie). Jego zadaniem będzie definiowanie i budowanie strategii podległej kategorii, dobór asortymentu oraz koordynowanie procesu wprowadzania nowych produktów do oferty. Category Manager będzie odpowiadał za monitorowanie i koordynowanie polityki cenowej, negocjacje z dostawcami, ustalanie marży oraz optymalizację asortymentu pod kątem rotacji, stocku i zapasów. Osoba na tym stanowisku będzie ściśle współpracować z Działem Marketingu, uczestnicząc w tworzeniu akcji promocyjnych i marketingowych. Będzie także odpowiedzialna za koordynację pracy zespołu specjalistów w dziale zakupów.Change Manager

/kierownik zmian/ – nie mylić ze zmianą (shift)
Osoba zatrudniona na tym stanowisku koordynuje wszelką aktywność w celu zapewnienia spójności środowiska, zapewnienia wysokiej jakości obsługi biznesu oraz kontroluje poziom wydatków związany ze zmianami.

Continuous Improvement Manager

/kierownik ciągłego udoskonalania/
Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za analizy oraz wdrażanie i prowadzenie projektów poprawy produktywności i optymalizacji procesów produkcyjnych. Ponadto Continuous Improvement Manager będzie realizował projekty podnoszenia wydajności i efektywności procesów produkcji wprowadzając gruntowne analizy procesów zachodzących w fabryce.

Cost Manager

/kierownik kosztów/
Do głównych obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku należeć będzie analiza obmiarów i dokumentacji kontraktowej, rozliczenia z podwykonawcami oraz wewnątrz konsorcjum, a także przygotowywanie tabeli rozliczeniowych oraz sprzedaż robót do zamawiającego.

Portfolio Manager

/kierownik portfolio/
Osoba na stanowisku Portfolio Managera będzie odpowiedzialna za przygotowanie i egzekucję strategicznych planów rozwoju powierzonych produktów z uwzględnieniem potrzeb klientów oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Wśród zadań zatrudnionej osoby będzie zarządzanie portfolio produktowym, implementacja kampanii marketingowych i promocyjnych, przygotowanie pozycjonowania cenowego, analizy konkurencji oraz prognozowanie sprzedaży.

Quality Assurance Manager

/kierownik zapewniania o jakości/
Obowiązki. Uzgodnienie planu testów na bazie propozycji od dostawcy oraz zaangażowanych jednostek PTC z zainteresowanymi stronami. Podział pracy pomiędzy członków zespołu projektowego. Przygotowywanie, nadzór nad środowiskiem testowym, koordynacja konfiguracji systemu oraz jego prac rozwojowych, zarządzanie dostępem do środowiska testowego. Koordynacja wykonywanych testów oraz współpraca z dostawcą w obszarze rozwiązywania błędów. Raportowanie zaawansowania przeprowadzanych testów, nadzorowanie harmonogramu, całościowa ewaluacja testów. Tworzenie dokumentacji projektowej.

Relationship Manager

/kierownik relacji/
Obowiązki. Aktywne wsparcie sprzedaży produktów bankowości transakcyjnej w podległych regionach. Inicjowanie, uczestnictwo i prowadzenie spotkań z obecnymi i potencjalnymi klientami banku. Identyfikowanie zapotrzebowania na produkty transakcyjne, analiza portfela obecnych i potencjalnych klientów. Dopasowywanie ofert do potrzeb i specyfiki działania klienta. Odpowiedzialność za realizację budżetu wynikowego. Negocjowanie warunków cen produktów i usług.

Tax Manager

/kierownik podatkowy/
Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie kierowała projektami podatkowymi.

Traffic Manager

/kierownik ruchu/
Osoba odpowiedzialna za śledzenie ruchu na witrynie internetowej. W praktyce oznacza to stałe monitorowanie ilości odwiedzin na stronie, przemieszczania się użytkowników, popularności poszczególnych treści i podstron, a także częstotliwości występowania poszczególnych słów kluczowych, prowadzących do danej witryny z wyszukiwarki internetowej. Osoba obsadzona na tym stanowisku przygotowuje szczegółowe raporty i statystyki na potrzeby administratorów strony, którzy na ich podstawie opracowują ewentualne jej modernizacje, zmieniają strategię pozycjonowania, etc. Traffic manager wykonuje swą pracę zdalnie, za pośrednictwem komputera podłączonego do internetu; nie jest więc związany konkretnym miejscem pracy, choć i takie przypadki istnieją.

* * *

Żeby wszystko było jasne — za dziwaczne i w zasadzie nieprofesjonalne uważam same określenia tych stanowisk, choć i w przypadku niektórych z wymienionych pozycji, mam wrażenie, zakres obowiązków jest dość dziwny. W zasadzie można być menadżerem wszystkiego. Na koniec moja propozycja stanowiska: zamiast sprzątacza można zatrudnić managera powierzchni użytkowych, tj. Usable Floor Space Manager, a żeby było nowocześnie i korporacyjnie: UFS Manager. I jeszcze ukłony w stronę tych pracodawców (znajdzie się ich kilku), którzy mają świadomość, jakiego języka używa się w Polsce i stosują jakieś polskojęzyczne terminy.

11 komentarzy
 1. Mor
 2. Cz. Liebert
 3. Kris
  • mrtom
   • Radek
    • Roman
 4. lexx
  • mrtom
 5. Janek
  • mrtom
 6. Cezary

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.