Kto reguluje język angielski?

W Polsce działa Rada Języka Polskiego, która odpowiedzialna jest m.in. za regulowanie norm języka polskiego, tj. ustalanie zasad ortografii i interpunkcji, rozstrzyganie wątpliwości językowych, analizę i ocenę stanu języka polskiego oraz wypowiadanie się w sprawach polityki językowej państwa, itd. A jak jest w przypadku języka angielskiego? Jest on pierwszym językiem w wielu krajach, ale czy jakiś organ “zarządza” nim?
Odpowiedź brzmi dość prosto: NIE. Nigdy też nie było takiej instytucji, która miałaby regulować normy języka angielskiego. Niemniej podejmowano próby standaryzacji języka angielskiego, zwłaszcza w XVII i XVIII w. Powstawały słowniki. Jedną ze słynnych prac leksykograficznych jest słownik Samuela Johnsona z 1755 roku. Jednak nigdy nie udało się powołać do życia rady, czy też akademii języka angielskiego.

Czy jest szansa na utworzenie takiego organu? Pewnie nie ma, ponieważ angielski jest używany w tak wielu krajach i w tak wielu różnych sytuacjach, że prawdopodobnie nikt i tak nie brałby pod uwagę ich zarządzeń, wytycznych. Co prawda działają Plain English Campaign oraz Queen’s English Society, ale są to jedynie towarzystwa promujące czystą angielszczyznę, przede wszystkim w kontaktach o charakterze oficjalnym, prawnym, czy też edukacyjnym. Nie są to jednak instytucje, mające realny wpływ na reguły języka.

Co sądzicie na temat zinstytucjonalizowanej regulacji norm języka? Czy uważacie, że powinny działać różnego rodzaju rady, akademie (tak, jak w Polsce), które mówią, co jest poprawne, a co nie? Czy w ogóle da się zapanować nad rozwojem języka i poprowadzić go w określonym kierunku?

6 komentarzy
  1. Jurgi Filodendryta
  2. Piotr
  3. VolvoPL
  4. Piotr
  5. Piotr
  6. geo

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.