Kto jest najlepszym chłopcem?

Często w filmowych napisach końcowych w gronie osób, biorących udział w produkcji filmu pojawia się człowiek, określany mianem best boy. Kim jest ów best boy? Czy rzeczywiście ten chłopak jest chłopakiem i jest najlepszy?
W zasadzie należy mówić o dwóch rodzajach “best boyów”: best boy electric oraz best boy grip. Są oni asystentami, odpowiednio, elektryków i dyżurnych na planie filmowym. Czuwają nad codzienną pracą ekipy: zatrudniają ludzi, układają harmonogramy pracy, czuwają nad sprzętem elektrycznym i oświetleniowym, nadzorują załadunek ciężarówek, utrzymują kontakt z kierownikiem produkcji i koordynatorem itd.

Dlaczego best boy to best boy?

Określenie to powstało zanim jeszcze powstał przemysł filmowy. Z kolei filmowcy zaczęli posługiwać się tym terminem od 1937 roku. Best boy w języku angielskim oznaczał najstarszego, najbardziej doświadczonego praktykanta. Spoczywało na nim znacznie więcej obowiązków niż na pozostałych. Faktycznie więc best boy był “drugi po Bogu”. Podobnie jest w świecie filmu: best boy jest prawą ręką swojego przełożonego.

Taka nazwa stanowiska w napisach końcowych jest akceptowana (nawet przez BBC) mimo wyraźnego odbiegania od poprawności politycznej. Nikt nie powiedział, że best boy musi być mężczyzną. Stanowisko to w języku polskim można przetłumaczyć jako “pierwszy asystent”. W ekipie oświetleniowej zaś: “mistrz oświetlenia”.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.