Kim jest Brytyjczyk?

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo, Wyspy Brytyjskie, a do tego jeszcze Wspólnota Narodów – wszystkie te nazwy powodują, że sami mieszkańcy wyżej wymienionych obszarów gubią się w gąszczu terminologicznym. Poniżej wyjaśniam kluczowe dla “Wyspiarzy” nazwy geograficzne i polityczne.
The Commonwealth (Wspólnota Narodów)

commonwealthJest nazwą międzynarodowej organizacji powstałej w 1931 roku. Początkowo była określana mianem British Commonwealth (Brytyjska Wspólnota), potem  British Commonwealth of Nations (Brytyjska Wspólnota Narodów). Obecnie zrzesza ona niepodległe kraje, z których większość była w ubiegłych wiekach częścią brytyjskiego imperium kolonialnego.  Część państw należących do Wspólnoty Narodów uznaje brytyjskiego monarchę za głowę swojego kraju (niektóre mają własne monarchie), ale większość z nich to republiki, w których głową państwa jest prezydent. Królowa Elżbieta II jest wszędzie uważana za Głowę Wspólnoty Narodów.

The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland (Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej)

ukNazwa obowiązująca od 1922 roku. Do Zjednoczonego Królestwa zalicza się Anglię, Szkocję, Walię (Wielka Brytania) oraz Irlandię Północną. Stolicą Zjednoczonego Królestwa jest Londyn. Z uwagi na nieprzejrzystość takich słów, jak “kraj”, “naród”, czy “region”, w 1969 roku utworzono specjalną komisję, która uporządkowała terminologię i mówi się o 4 krajach, tworzących Zjednoczone Królestwo.

Great Britain (Wielka Brytania)

gbZwana po prostu Brytanią, jest największą wyspą europejską i największą z Wysp Brytyjskich. Wielka Brytania jest nazwą zbiorową dla Anglii, Szkocji i Walii. Należą do niej także pobliskie małe wysepki – poza Wyspami Normandzkimi i Wyspą Man (są to tzw. dependencje Korony Brytyjskiej). 

 

The British Islands

Termin ten został zdefiniowany w 1978 roku i odnosi się do Zjednoczonego Królestwa, Wysp Normandzkich oraz do Wyspy Man. Do British Islands nie należy Republika Irlandii.

The British Isles

Jest to określenie geograficznie – nie polityczne. W ten sposób nazywa się grupę wysp składających się z Wielkiej Brytanii, całej Irlandii, Orkadów, Szetlandów, Wyspy Man, Hebrydów, Wyspy Wight, Wysp Scilly, Lundów, Wysp Normandzkich i wielu innych mniejszych wysp.

W języku polskim, gdy używa się terminu “Wyspy Brytyjskie” to ma się na myśli właśnie British Isles.

Znaczenie przymiotnika British (brytyjski)

Odnosi się oczywiście do Wielkiej Brytanii, ale  używa się go także, gdy mowa o Zjednoczonym Królestwie. Taka dowolność w gruncie rzeczy jest niewłaściwa, a z perspektywy prawniczej myląca. Choć warto zwrócić uwagę na fakt, że przymiotnik British jest używany w legislacji w odniesieniu do Zjednoczonego Królestwa jako całości – zwłaszcza w kwestiach narodowościowych.

1 komentarz
  1. Dyplomy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.