Imiona w UK

Drodzy czytelnicy! Zapraszam Was dzisiaj do lektury kolejnego już wpisu gościnnego na Unleashed English (a jednocześnie zachęcam do ich nadsyłania). Tym razem autorką tekstu jest Marta. Przeczytajcie o najpopularniejszych obecnie imionach w Zjednoczonym Królestwie. Przemyślenia i obserwacje, którymi dzieli się autorka mogą sprawić, że Wasze stereotypowe, “szkolne” wyobrażenie na temat angielskich imion legnie w gruzach…
Myślicie, że gdy przyjedziecie do UK to spotkacie tutaj podręcznikowego książkowego Johna i stereotypową Jane? Otóż wcale nie! Można się zdziwić, jak bardzo różnią się współczesne imiona brytyjskich dzieci od tych stereotypowych imion jakie występują w podręcznikach do nauki języka angielskiego.

Jednym z lepszych źródeł do analizy współczesnych imion może być szkoła 🙂 Kiedy przyjechałam do UK to na początku byłam dosyć zaskoczona innością oraz egzotyką współczesnych imion, Teraz rzadko spotka się tu klasyczne imiona takie jak: Peter, Paul, John, Mark, Brian a wśród dawnych dziewczęcych takie jak Jane, Dorothy, Joan, Mary, Lucy. I chociaż przecież nadal spotyka się takie przeciętne, standardowe imiona (Michael, Bradley, Ryan, Jacob, Jack, James, William, Lucy, Emily, Megan, Emma, Margaret, Sophie) to teraz i tak wydają się królować imiona takie jak: (męskie) Callum, Kieran, Kian a nawet Cian, Kyle, Cade, Levi, Cameron, Lewis, Corey, Tyler, Dylan; (żeńskie) Keira,Tanisha, Paris, Talia, Abbey, Talie, Teagan, Cale, Libby, Chloe, Paige, Leah, Leanna, Kayleigh, Tiffany, Chantelle, Chantal, Ella. Im dziwaczniejsze tym lepiej. I najlepiej to jeszcze po jakichś tv celebrities 🙂

Zabawnym może równiez wydać się fakt, że te imiona zdają sie posiadać dzieci rodziców z najniższej i najmniej wykształconej klasy społecznej, która mieszka w komunalnych budynkach i najczęsciej siedzi na bezrobociu i benefitach. Tak więc gwiazdy medialne z UK takie jak Beckhamowie, Jordan, Keira Knightley, Paris Hilton i inni im podobni mają coś tu do powiedzenia – inspirują młodych bezrobotnych do nazwywania dzieci ich imionami. Przecież to jest takie cool! 😛 Niektóre imiona brytyjskie sa zarówno męskie jak i żeńskie, np. Morgan czy Jordan i czasem mogą być przyczyną małych nieporozumień.

Absolutnie niezmiemskie imiona z jakimi spotkałam się w swojej szkole to: Tequila, Phoebie (to chyba inspiracja serialem Friends ;P), Osian, Cain, Tyrone, Neo, Nia, Hollie, Georgina, Reia, ale zdecydowanie Mistique, Ykhazzha (wymowa zbliżona do polskiego Kasia) i Miyizhka pobiły na głowę pozostałe. Co do tych dwóch ostatnich imion to wspólnie z koleżankami stwierdziłyśmy, że te imiona musiały powstać podczas gry w Scrabble 😉Imiona lokalne, w tym typowe dla Walijczyków wciąż dosyć często używane to: (żeńskie) Sian, Sioned, Angharad, Teleri, Seren, Rhiannon, Bethan, Briony, (męskie) Glyn, Gwyn, Bryn, Rhys, Tomos. Należy pamiętać, że Wielka Brytania to państwo wielu kultur i do imion typowo brytyjskich nalezy dodać równiez imiona charakterystyczne dla danych kultur jak np arabskie Rawya czy Mohammed.

Statystykę imion z ostatnich lat znajdziecie TUTAJ oraz TUTAJ. Najpopularniejsze baby girl names TU, a najpopularniejsz baby boy names TU.

Być może już czas uaktualnić podręczniki do angielskiego? 🙂 Co by człowiek w tyle nie pozostawał…

O autorce:

Anglistka i językoznawca oraz obserwatorka kultury brytyjskiej. Od 3 lat na emigracji w Walii. Zainteresowania: języki nowożytne, językoznawstwo (szczególnie morfologia, fonetyka, fonologia i semantyka), literatura językowa, metodyka nauczania języka angielskiego, kultura celtycka i skandynawska, internet, blogi.
Moj blog językowy: Laboratorium Słów i kulturowy Fish and Chips Stories. Piszę głownie dla siebie i znajomych z pewną dozą ironii i humoru i dosyc osobistym akcentem. Każda myśl i uwaga czytelnika będzie mile widziana. Pozdrawiam.

3 komentarze
  1. Ravicious
    • Caligo
  2. Titania

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.