Hardware i software – żargon śmieciarzy

Bez wątpienia niemal każdy użytkownik komputera zna słowa hardware oraz software. Skąd jednak wzięły się te wyrazy i jaka jest ich historia?

Dzisiaj hardware w terminologii komputerowej odnosi się do sprzętu komputerowego; podzespołów “PCeta”. Natomiast słowo software odnosi się do oprogramowania komputerowego.
Hardware w języku angielskim istnieje od XVI w. i do lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia słowo to oznaczało wyroby metalowe, urządzenia mechaniczne i broń (te znaczenia są nadal aktualne).

Software natomiast funkcjonuje w języku angielskim od połowy XIX w.  Wtedy wyraz ten oznaczał materiały wełniane lub bawełniane.

W większości dobrych słowników można przeczytać, że razem słowa hardware oraz  software zaczęto stosować dopiero w terminologii komputerowej. Zapomina się jednak, że w USA oba te słowa występowały razem już dużo wcześniej.

Otóż jeszcze w XIX w. były one obecne w tzw. języku śmieciarzy. Używano ich przy segregacji śmieci. Hardware odnosił się do wszystkich  odpadków, które były długotrwałe, a software to były wszystkie te śmieci, które ulegały szybkiemu rozkładowi.

Jak więc się okazuje wcale nie trzeba posiadać komputera, żeby mieć hardware i software…

4 komentarze
  1. Magda
  2. mrtom
  3. Tym
  4. Dominik

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.