Cleft sentences

Dzisiaj chciałbym Was zaprosić do lektury wpisu, napisanego przez stałego czytelnika Unleashed English — Mikołaja. Autor opisuje, jak sądzę, w sposób bardzo przystępny zagadnienie z gramatyki języka angielskiego, jakim są zdania z zaimkiem it. Jeśli jest coś, co sami byście chcieli przedstawić czytelnikom, to zachęcam do przysyłania Waszych tekstów.
Jako że także chciałbym dołożyć swoją cegiełkę w funkcjonowanie tego bloga, postanowiłem wzbogacić go o ten oto wpis, traktujący o niezbyt często omawianym acz ważnym zagadnieniu gramatycznym – Cleft Sentences.

Zacznijmy od krótkiej definicji. Cleft sentences są to zdania zaczynające się od zaimka it, poprzez użycie których kładziemy nacisk na wykonawcę jakiejś czynności, sprawcę jakiegoś zdarzenia, winowajcę, miejsce, dzień, przyczynę etc. Co do etymologii zagadnienia – słowo cleft to przeszła (druga) forma czasownika cleave –- “rozłupywać”, “rozszczepiać”, “dzielić”. Jak najbardziej ma to sens, gdyż „clefts” jak skrótowo określa się „cleft sentences” to zdania składające ze zdań nadrzędnych i podrzędnych, które z powodzeniem można by zastąpić zdaniem pojedynczym.

Po wstępie, w którym mam nadzieję przybliżyłem wam istotę tego zagadnienia, czas zilustrować go przykładami:

It was me who was always there for you, not her.
It was Tom who let slip that you’re smoking. Don’t blame me then.
It is my money you desire, not my love.
It was the Tiananment Square where the Chinese people spoke in 1989.

Jak widać, w powyższych zdaniach zaakcentowani zostali kolejno dwaj wykonawcy czynności, rzecz, oraz miejsce.  Cleft sentences są bardzo powszechne w języku pisanym, moim zdaniem ich wykorzystywanie w potocznej rozmowie będzie trochę napuszone.

Jeśli uważacie, że nie wyczerpałem tego zagadnienia lub czujecie niedosyt, proponuję posiłkować się tą oto stroną: http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/grammar/learnit/learnitv149.shtml, gdzie znajdziecie więcej przykładów.

6 komentarzy
  1. Ja
  2. Olga
  3. mrtom
  4. Nex
  5. Ewelina Gonera
  6. AJ

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.