Rzeczowników i czasowników uczymy się odmiennymi częściami mózgu

Badanie przeprowadzone przez psychologów i neurologa za pomocą rezonansu magnetycznego wykazało coś niezwykle interesującego. Okazuje się, że za naukę nowych czasowników i rzeczowników odpowiadają różne części mózgu.
Podczas nauki rzeczowników aktywuje się wrzecionowaty zakręt kory mózgowej, natomiast nauka czasowników uruchamia inne obszary (lewy zakręt czołowy dolny oraz lewą część  tylnego zakrętu skroniowego środkowego) – mówi współautor badania Antoni Rodríguez-Fornells.

Naukowców do przeprowadzenia eksperymentu skłoniła wiedza o tym, że pacjenci z uszkodzeniami mózgu inaczej przetwarzają tego typu słowa. Ponadto dzieci wcześniej uczą się rzeczowników niż czasowników, a dorośli szybciej reagują na rzeczowniki podczas testów kognitywnych.

Postanowiono sprawdzić czy te różnice znajdują swoje odzwierciedlenie w mózgu. W eksperymencie wzięło udział 21 osób. Podczas gdy osoby te uczyły się 80 nowych rzeczowników i 80 czasowników za pomocą rezonansu magnetycznego  rejestrowano ich reakcje nerwowe.

Badanie wykazało, że nauka rzeczowników aktywuje część mózgu odpowiedzialną za przetwarzanie wzrokowe, a nauka czasowników uruchamia  obszary łączone z rozpoznawaniem znaczeń i pojęć, a także z przetwarzaniem gramatyki.

Autorzy badania wyjaśniają, że choć wyniki nie mają zastosowania w praktycznej nauce języka, to poruszają jeden z najważniejszych aspektów, którym jest stopień, w jakim wykorzystujemy różne informacje, a także różne powiązania nerwowe w procesie uczenia się nowych słów o odmiennych funkcjach gramatycznych.

Ucząc się kolejnych “słówek” miejcie na uwadze to, że w zależności od tego, czy jest to rzeczownik, czy czasownik, to coś się dzieje w różnych częściach Waszych mózgów…

Więcej na temat eksperymentu przeczytacie tutaj.

1 komentarz
  1. Jurgi Filodendryta

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.