Present Simple – co za różnica?

Czy w czasie Present Simple podmiot ma jakiś wpływ na odmianę czasownika (orzeczenia)? Pytanie banalne, bo powszechnie wiadomo, że tak — w przypadku 3 osoby l. poj. należy dodać sufiks -s do orzeczenia. Nie zawsze — nie w każdym wariancie języka angielskiego mówiący przywiązują do tego uwagę.
W tym wpisie poruszam to zagadnienie w odniesieniu do tematu, który pojawił się na forum serwisu e-ang.pl, gdzie udzielam się… Autora wątku w konsternację wprawił fakt, że bohaterowie Doyle’a w pierwszej osobie l. poj. dodają do czasownika końcówkę -s, mówiąc np. : I asks…

Nie jest to żaden przejaw kreatywności pisarza. Autor po prostu tworzy dialogi, w których odzwierciedla charakterystyczny dla owych czasów sposób mówienia (tu przełom XIX i XX w.). Przedstawiciele tzw. klasy robotniczej, klasy osób niewykształconych posługiwali się angielszczyzną, która pod wieloma względami odbiegała od tego, co nazwiemy standardowym angielskim. Spośród wielu innych cech, jednym z wyróżników wariantu (zwłaszcza londyńskiego) jest dodawanie -s do czasownika w czasie Present Simple bez względu na osobę podmiotu. Pociąga to za sobą, tym samym, niekonsekwentne użycie does oraz do.

Z uwagi na to, że nie mam pod ręką nic Doyle’a postanowiłem przytoczyć pierwsze przykłady, na które się natknąłem wertując Olivera Twista, którego autor tworzył niewiele wcześniej niż Arthur Doyle:

No, nothing that I knows on.

Of course the lady knows that, don’t she?

Wszystkim zainteresowanym tym zagadnieniem polecam zapoznanie się z cechami Cockney, lekturę pisarzy w/w okresu i serial Black Adder (Czarna Żmija), gdzie bohaterowie nagminnie “nabijają się” z angielszczyzny niewyedukowanej części społeczeństwa.

AKTUALIZACJA 12.11.2011 – Odsyłam także do kolejnego wpisu, w którym przedstawiam więcej szczegółów na podstawie wyjaśnień profesora Davida Crystala.

9 komentarzy
 1. Nutcracker
  • mrtom
   • Kiahy
    • mrtom
     • Kiahy
 2. Nutcracker
 3. Miron
  • mrtom
 4. Korepetycje Angielski Oświęcim

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.