Pewne prawdopodobieństwo

Większość czasowników modalnych może służyć do wyrażania prawdopodobieństwa wykonania danej czynności lub zajścia określonego stanu rzeczy. Niemniej stopień tego prawdopodobieństwa może być różny w zależności od użytego czasownika.  Zapraszam do zapoznania się tym, które czasowniki wyrażają największy stopień prawdopodobieństwa, a które najmniejszy.
Zanim omówię poszczególne czasowniki zapoznajcie się z graficzną reprezentacją (gradacją) stopnia prawdopodobieństwa wyrażanego przez poszczególne czasowniki modalne:

modal-verbs1

Duża pewność

Najwyższy stopień pewności wyraża will, za pomocą którego stwierdzamy po prostu, że dana czynność zajdzie w przyszłości.  Would przedstawione na diagramie obok will, to forma przeszła will, np.:

He will finish it tomorrow (Skończy to jutro) —> He said he would finish it the next day.

Niemalże stuprocentową pewność wyrazić można za pomocą czasownika must (z pewnością).  Can’t natomiast ma znaczenie przeciwne do must – niemożliwe, żeby…

She must work here (Ona z pewnością tu pracuje)

She can’t work here (Niemożliwe, żeby tu pracowała)

Stosunkowo duży stopień pewności wyrażają też czasownik should oraz ought to, np.:

She should come here at ten (Powinna przyjść tu o dziesiątej).

They ought to be coming back home (Powinni właśnie wracać do domu).

Średnia pewność

Średni stopień pewności wyraża się za pomocą can lub may. Przy can jednak wydaje się, że stopień pewności jest nieco wyższy niż w przypadku may, np.:

He can be elected (Może zostać wybrany).

He may come to see us (Możliwe, że odwiedzi nas)

Niepewność

W przypadku czasowników modalnych could oraz might możemy raczej mówić o niepewności, aniżeli o pewności zajścia jakiejś czynności czy też stanu rzeczy. A więc, gdy nie jesteśmy pewni czegoś, możemy powiedzieć:

She could still be working (Możliwe, że ona jeszcze pracuje).

They might not live here (Oni może tu nie mieszkają).Należy zapamiętać, że czasowniki, które często idą ze sobą w parze, tj. can – could oraz may – might różnią się od siebie stopniem pewności. Ten, który jest jednocześnie formą przeszłą pierwszego wyraża niższy stopień przekonania o prawdopodobieństwie zajścia określonej czynności.

4 komentarze
  1. Michał
    • mrtom
  2. Pawel
    • phixx

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.