Jak nauczyć się każdego akcentu?

Czy możliwe jest nauczenie się dowolnego akcentu, a nawet wszystkich akcentów naraz? Teoretycznie, do pewnego stopnia, pewnie, że tak! Poza ciężką pracą i talentem należy pamiętać o kilku rzeczach, a na pewno będziecie w stanie naśladować różne akcenty.
Do napisania tego postu skłonił mnie filmik niejakiej Amy Walker, naśladującej, czasami z większym, czasami z mniejszym powodzeniem 21 akcentów. Niżej przedstawiam jej porady odnośnie opanowywania różnych wariantów języka angielskiego.

Fascynacja

Tak, przede wszystkim należy nie tylko interesować się, ale po prostu być zafascynowanym tym, jak różni ludzie mówią, brzmią. Zaczyna się wówczas przyglądać ich sposobowi mówienia, analizować go i oczywiście ćwiczyć.

Analiza akcentu

Autorka wyodrębnia następnie 5 bardzo ogólnych kategorii zagadnień związanych z każdym akcentem. Proponuje najpierw skoncentrować się na jednej z nich, najbardziej dla nas ciekawej, a wraz z nabyciem umiejętności skupiać się na kolejnych kategoriach:

1. Wymowa spółgłosek i samogłosek

Należy zwracać uwagę, jak użytkownicy różnych akcentów wymawiają poszczególne spółgłoski, samogłoski i różne ich połączenia. Przykładem może być realizacja “th”.

2. Schematy melodyjne

Ważne jest także, aby zwracać uwagę na melodię języka ludzi pochodzących z różnych regionów i posługujących się różnymi akcentami.

3. Rytm i akcent

Każdy wariant języka charakteryzuje się własnym rytmem. Co więcej, każdy mówiący posiada typowy dla siebie rytm. Ważne jest także położenie akcentu (nacisku) na właściwych sylabach, jak i słowach w całych zdaniach.

4. Gramatyka i słownictwo

W różnych akcentach występują różnice na poziomie składniowym i leksykalnym – pewne konstrukcje i słowa są popularniejsze w jednym wariancie, a mniej popularne w innym.

5. Osobowość

Istotnym czynnikiem jest także osobowość mówiącego. Nie można oddzielić sposobu mówienia od osobowości mówiącego. Sposób mówienia odzwierciedla poniekąd charakter, to, kim jesteśmy, w jakim jesteśmy nastroju, ale także zależny jest od sytuacji mówienia. Warto więc także obserwować idiolekty (tj. sposoby mówienia poszczególnych osób).

Reasumując, nauczenie się różnych akcentów jest możliwe. Wymaga to jednak wiele obserwacji, ćwiczeń i rzecz jasna, praktyki. Najłatwiej nauka będzie szła oczywiście tym, którzy mają nieustanny kontakt z użytkownikami danego akcentu, ale można również przyglądać się sposobowi mówienia chociażby aktorów; bohaterów filmowych.Wszystko, co streściłem powyżej w szczegółach możecie obejrzeć (i wysłuchać) tutaj:

Część 1

Część 2

Na koniec posłuchajcie, jak Amy Walker naśladuje 21 akcentów:

Życzę wszystkim powodzenia w zgłębianiu tajników różnych akcentów!

7 komentarzy
 1. .Kim
  • Claudius
 2. mrtom
 3. follow
  • jacek
   • zenek
 4. Pawel

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.