Jak liczyć słowa w wypracowaniu?

Choć mam świadomość, że ten wpis niekoniecznie okaże się przydatny maturzystom, to być może przyda się innym osobom, które piszą wypracowania w języku angielskim. Poniżej odpowiadam na pytanie, które ostatnio usłyszałem parę razy: jak liczyć słowa w wypracowaniu?
Przeważnie, gdy nauczyciel (autor egzaminu) każe napisać wypracowanie, to również podaje on limit słów, w którym piszący musi się zmieścić. Oczywiście nie chodzi o to, żeby liczyć każdy wyraz w tekście. Zapewniam, że sprawdzający nie będzie aż tak skrupulatny. Jak więc sprawdza się objętość tekstu? Najprostszym sposobem, dającym dość dokładny wynik jest wykonanie dwóch czynności:

1. policz liczbę słów w jednej z linijek – można przyjąć, że w każdej linijce jest bardzo podobna liczba słów,

2. następnie pomnóż tę liczbę przez liczbę linijek – i już wiesz ile mniej więcej słów znajduje się w twojej pracy.

Warto też wiedzieć, że liczba słów może się wahać w stosunku do wyznaczonej normy o ok. +10% lub -10%. To znaczy, że jeżeli wypracowanie ma składać się z 300 słów, to gdy napiszemy tych słów 330 lub 270, to nadal zmieścimy się w normie. Onegdaj moi wykładowcy tolerowali odchyły +-20%.

Życzę powodzenia i samych bestsellerów!

PS. Tekst wpisu uległ modyfikacji, bo początkowo wspomniałem także o maturzystach, ale Marcin, także anglista oraz czytelnik mojego blogu, zwrócił moją uwagę na fakt, że popełniam błąd, ponieważ testy maturalne rządzą się swoimi zasadami i wygląda na to, że trzeba uważnie policzyć wszystkie słowa. Serdecznie mu dziękuję za to spostrzeżenie i pozdrawiam!

14 komentarzy
 1. Marcin
 2. mrtom
 3. Marcin
 4. vuem
 5. vuem
 6. mrtom
 7. Radek
 8. mrtom
 9. vuem
 10. Radek
 11. mrtom
 12. vuem
 13. Maciek
 14. BusinessEnglishZone

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.