Drewno cisowe… a gest środkowym palcem

Jakie jest pochodzenie zwrotu “fuck you” i gestu jemu towarzyszącego? Oto najpopularniejsza wersja…Na ile prawdziwa? Tego chyba nikt niestety nie wie.

W zamierzchłych czasach wieków średnich podczas jednej z bitew pomiędzy Francuzami i Anglikami ci pierwsi byli bardzo zdeterminowani, aby wygrać. Anglicy byli wówczas słynnymi łucznikami. Francuzi przysięgli sobie, że jeżeli wygrają, to obetną każdemu pojmanemu jeńcowi środkowy palec, bez którego niemożliwe było naciągnięcie łuku i oddanie strzału. Łuki były wykonywane z cisu (ang. yew), a naciąganie łuku, to “plucking yew”.
Anglicy wygrali. Jak głosi legenda, łucznicy pomachali Francuzom środkowymi palcami krzycząc “See, we can still pluck yew! PLUCK YEW!

Po latach gest ten stał się symbolem. Niemniej jednak, z uwagi na to, że “pluck yew” jest raczej trudne do wymówienia, zbitka spółgłosek na początku stopniowo uległa zmianie na wargowo-zębową spółgłoskę szczelinową “f”.

Teoria ta jest podważana przez wielu etymologów, ponieważ uważa się, że sam gest był znany już w starożytnej Grecji i Rzymie, gdzie określano go jako digitus infamus (haniebny palec).

6 komentarzy
  1. serenitatis
  2. mrtom
  3. serenitatis
  4. serenitatis
  5. mrtom
  6. karolina

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.