BBC – nadawca roku… pańskiego

Polscy politycy chcą zajmować się krzyżem, a jakiś czas temu politycznie poprawni decydenci BBC oznajmili, że zrezygnują z posługiwania się określeniami BC (Before Christ) oraz AD (Anno Domini) w swoich programach. Co w ich miejsce? To, co w katolickiej Polsce jest już od dawna.
BBC uważa się powszechnie za najbardziej poprawnego politycznie nadawcę wszechczasów. Ideał co prawda jest nieosiągalny, ale należy do niego dążyć. Jedną z obranych dróg jest zrezygnowanie z nacechowanych chrześcijańsko określeń Before Christ oraz Anno Domini.

Zarząd BBC uznał, że na świecie jest wiele religii i nie można faworyzować jednej, a pozostałe lekceważyć, a nawet obrażać! Od teraz w datach nie odnajdziemy liter BC ani AD, oznaczających, odpowiednio, Przed Chrystusem i Roku Pańskiego. BBC będzie posługiwać się frazami: Before Common Era oraz Common Era. W praktyce więc będzie to oznaczać, że Rzym założono w 753 BCE, a np. Kolumb odkrył Amerykę w 1492 CE.

Before Common Era można sobie tłumaczyć jak polskie “przed naszą erą”, a Common Era jako “naszej ery”. Niemniej dopatrzeć można się czegoś więcej. Polska “nasza era” to era nasza, czyli nie do końca wiadomo czyja.. Polska era? Europejska? No nieważne, jak nasza to nasza! Brytyjczycy natomiast posługują się słowem “common”, a to wydaje się bardziej uniwersalistyczne – wspólna era, a więc era wszystkich (narodów, kultur i religii) – poprawność polityczna na najwyższym poziomie. Pozostaje jednak pytanie, czy przedstawiciele wszystkich kultur dojdą do porozumienia co do początku tej “wspólnej ery”… Kwestią tą najwyżej zajmie się BBC w przyszłości.

8 komentarzy
  1. TM
    • Kate
  2. Qukel
  3. Kuba
  4. Radek
  5. dwakoty
  6. Mariusz, 27l
    • mrtom

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.