To wszystko jest bardzo takie sobie…

Słowa very oraz really użyte przed przymiotnikiem pełnią funkcję wzmacniającą – jeśli coś jest ciekawe, to jest mniej ciekawe niż coś bardzo ciekawego, nie mówiąc już o czymś naprawdę ciekawym. Wydaje się jednak, że we współczesnym angielskim zaczyna dominować tendencja do rezygnowania z jednego z tych słów. Jakie zmiany zachodzą w języku i czym są one powodowane? O tym w tym wpisie.
Ze względów stylistycznych ani very, ani really nie powinno stosować się w sposób przypadkowy. Obrazowo rzecz ujmując, nie lubią się one ze wszystkimi przymiotnikami. Przyjmuje się zasadę, że very łączy się z przymiotnikami o mniejszej intensywności niż przymiotniki, które lubią się z really.

Zilustrujmy to kilkoma przykładami:

Mogę powiedzieć, że coś jest very nice (bardzo fajne), ale już nie powiem, że jest *very fabulous (bardzo bajeczne), aczkolwiek naprawdę bajeczne, really fabulous, być już może. O czymś niesamowitym nie powiemy very amazing, a raczej really amazing.

Współcześni użytkownicy języka angielskiego jednak wyraźnie radzą sobie z tego typu “problematycznymi” związkami wyrazowymi i upraszczają swoje słownictwo. Really wypiera very i kłopot znika. Coraz częściej osoby anglojęzyczne w każdym kontekście używają przysłówka really. Po pierwsze tak jest bezpieczniej, bo jeśli coś jest really awesome to czemu ma nie być także really good? Moim zdaniem swój udział w wykształcaniu się tego rodzaju zachowań językowych mają (choć nie tylko)  media, a dokładnie — reklama. W dzisiejszych czasach przecież nie wystarczy, że dany produkt będzie “bardzo dobry” — on musi być “naprawdę rewelacyjny”!

O tendencji do rezygnowania z very na rzecz really australijscy lingwiści pisali już na początku tego stulecia, ale zagadnienie to dotyczy wszystkich krajów anglojęzycznych.

Czy naprawdę we współczesnym języku wszystko musi być takie wyolbrzymione, intensywne? Przynajmniej my, “nie-nativi”, znajmy miarę!

3 komentarze
  1. 0000
    • Kamila
  2. Jurgi

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.